Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα

Ανακαλύπτοντας και αναδεικνύοντας τα χαρακτηριστικά
του νέου επιχειρηματία

Οι μαθητές/τριες θα γνωρίσουν την επιχειρηματικότητα και θα τη συνδέσουν με την εφευρετικότητα, την καινοτομία και την τεχνολογία, ενώ θα έχουν τη δυνατότητα να δημιουργήσουν ένα δικό τους εγχείρημα με εργαλεία και εκπαιδευτικό υλικό που έχει σχεδιαστεί από το Envolve Entrepreneurship. Oι μαθητές/τριες καλλιεργούν τις δεξιότητες επικοινωνίας, συνεργασίας, αποτελεσματικής διαχείρισης χρόνου, συλλογής-αξιολόγησης πληροφοριών και παρουσίασης.

Το πρόγραμμα απευθύνεται σε μαθητές/τριες Γυμνασίου (όλων των τάξεων) και Λυκείου (Α’ και Β’ τάξεων) Γενικής Εκπαίδευσης όλης της χώρας καθώς και σε ελληνικά σχολεία του εξωτερικού και είναι ψηφιακά υπογεγραμμένο με Φ.1/ΝΤ/ 54593 /108740 / Δ7 έγγραφο του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων (ΥΠΑΙΘ) για το σχολικό έτος 2022-2023.

Με Μια Ματιά

Μαθητές/τριες Γυμνασίων & Γενικών Λυκείων (Α’ & Β΄ τάξεις).

Τετράωρο πρόγραμμα σε δύο ενότητες.

Πλήρες εκπαιδευτικό υλικό και εργαλεία

Δυνατότητα υλοποίησης διαδικτυακά.