Το Μουσείο της Τράπεζας της Ελλάδος, στο πλαίσιο της περιοδικής του έκθεσης Οικονομία και κλίμα: Handle with care και της μουσειοεκπαιδευτικής δράσης Save your money, saving Earth που την πλαισιώνει, διοργανώνει και φέτος νέο πανελλήνιο διαγωνισμό σχεδίου για μαθητές και μαθήτριες Γυμνασίου / Λυκείου με τίτλο «Κάνω οικονομία, σώζω τη Γη».

Ο διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, οι οποίοι καλούνται – είτε φυσικά στο πλαίσιο οργανωμένης μαθητικής εκδήλωσης, είτε μέσα από τις ειδικές σελίδες στον δικτυακό τόπο του Μουσείου – να επισκεφθούν την έκθεση και το εκπαιδευτικό περιεχόμενο της δράσης, προκειμένου

• να μάθουν για την κλιματική αλλαγή, τις επιπτώσεις της και τη σχέση της με την οικονομία,
  • να διερευνήσουν τρόπους αντιμετώπισης της κλιματικής αλλαγής και να συνειδητοποιήσουν πόσο σημαντική είναι η συμβολή τους, και
  • να λάβουν γνώσεις και πρακτικές συμβουλές για τους τρόπους με τους οποίους οι προσωπικές επιλογές σε θέματα όπως η διαχείριση των απορριμμάτων, η εξοικονόμηση οικιακής ενέργειας, η λελογισμένη κατανάλωση νερού και η εξοικονόμηση κατά τη μετακίνηση, μπορούν να έχουν ιδιαίτερα θετικό αντίκτυπο,

ώστε κατόπιν, έχοντας εμπνευστεί κατάλληλα, να απεικονίσουν την ιδέα τους σε ένα σχέδιο με βάση τον τίτλο του διαγωνισμού.

Τελικά, θα διακριθεί ένα και μοναδικό σχέδιο, το οποίο θα αποτυπωθεί σε ανάγλυφο, στη μία όψη αναμνηστικού νομισματόμορφου μεταλλίου που θα παραχθεί από το Ίδρυμα Εκτυπώσεως Τραπεζογραμματίων και Αξιών (Νομισματοκοπείο) της Τράπεζας της Ελλάδος. Η άλλη όψη θα κοσμείται από την παράσταση «Υδρόγειος στο παρά πέντε», της εικαστικού Μ. Αντωνάτου. Το μετάλλιο θα φέρει επίσης το όνομα του σχεδιαστή και του σχολείου του, και θα διανεμηθεί δωρεάν σε όλους τους μαθητές του σχολείου του νικητή και τους επισκέπτες του Μουσείου.

Η λήξη της κατάθεσης των συμμετοχών είναι στις 31/05/2024.

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να δείτε εδώ:

Facebooktwitterlinkedininstagramflickrfoursquaremail